Védett férfiak - a férfias YA

03 szeptember
Már három éve is van, hogy kijött Naomi Alderman Hatalom című könyve, ami nem csak az ízléses borítójának, de koncepciójának is köszönheti a népszerűségét. Jó könyvgyűjtőhöz híven én is megvettem, mikor ott virított minden könyvesbolt kirakatában, de úgy döntöttem mielőtt belevetném magam, előbb elolvasom a talán kicsit hasonló koncepcióval rendelkező Robert Merle Védett férfiakát, ami nem rég új köntöst kapott a Helikon kiadótól. 
Az utóbbi időkben szégyen szemre elszoktam az olvasástól, ez a regény pedig talán nem a legjobb választás volt visszarázódni, hiszen nem a legkönnyebb olvasmány, olyan szempontból, hogy nem mai regény, ez pedig mindig megnehezíti az olvasást. Az évekkel az igény és az írási stílusok is változnak, nem is beszélve a társadalom berendezkedésétől, ami elég pörgősen fejlődik (vagy hanyatlik?). A politika pedig alapból nem az erősségem, főleg nem egyéb országoké, államoké. 
Rátérek a történetre. A '80-as évek Amerikájában egy eddig ismeretlen agyvelőgyulladás tűnik fel, ami a nemzőképes férfiakat támadja csak. A betegség elég gyors lefolyású, kevés jelentőségteljes tünettel rendelkezik és szörnyen fertőző. A férfiak tehát elég gyorsan elkezdenek kihalni. Többen kasztrálják saját magukat, hogy elkerüljék a betegséget, néhányan vándorolni kezdenek, pár férfiból, pedig védett férfi lesz. Őket elszigetelve tartják, hogy véletlenül se érintkezhessenek a betegséggel. Dr Martinelli, a főszereplő, aki részletesen elmeséli az eseményeket, kulcsszereplője ennek a világnak, mégis leginkább csak elszenvedője a történéseknek. Ő is védett, az első emberek között van, akik tudomást szereztek az encephatilis-16-ról és ő hívta fel a nyilvánosság figyelmét a kórra. Egy gazdag nő befolyása alá kerül, ahol egy területen két másik védett férfival különböző kutatásokon dolgoznak, körülöttük A-k (kasztrált férfiak) és nők segítik vagy éppen hátráltatják a munkájukat. Egyszerre élvezhetik a biztonságot, de a teljes elszigeteltséget és felügyeletet is.
Eközben a külvilágban egyre több pozícióba kerülnek nők, az Egyesült Államok Elnökét sem kímélte a betegség, a helyére egy férfigyűlölő feminista kerül. A dolog szerintem itt lesz igazán érdekes, hiszen manapság is mennyi olyan nővel találkozhatunk, akik már nem csak a nemek közötti egyenjogúságért küzdenek, hanem revansot akarnak venni mind azért, amit az elmúlt évek alatt a férfiak a lányok ellen követtek el. Pár esetben ezek az alkatok nem elégednek meg a saját vonzalmuk behatárolásával, hanem mindenki másra rá akarják kényszeríteni a férfigyűlöletet. Na, pont egy ilyen figura kerül hatalomra és nem kell hozzá sok, hogy az előítéletek és ellenségesség nevetséges méreteket öltsön. Minden férfi hátrányból indul, semmi tekintélyük nem marad. Azok a lányok pedig, akik mindezek ellenére vágynak egy péniszre, átnevelésre ítélendők. Ez persze nem az ő hibájuk, hanem azé a sok évé, amit férfi elnyomás alatt töltöttek. Még a különböző játékszereket is betiltják. 
A regény egyébként több szempontból emlékeztetett a mai Young Adult történetekre, éppen csak egy férfi szemszögéből, habár Dr Martinelli pont a különleges női főhős szerepét töltötte be. Először is a  világ, de legalábbis az USA krízishelyzetbe kerül, a társadalom elindul az utópia felé, ahol a gonosz állam elnyomja a legtöbbeket, a messiásra válnak az épeszű túlélők. Egy titkos lázadó csoport beszervezi az indokolatlanul népszerű és közkedvelt főszereplőt, A Kiválasztottat, aki után eztán az ellenkező nem összes tagja koslatni kezd, rosszak és jók egyaránt. Ő persze csak egy ártatlan bábu, akit a történések nagy részében dróton rángatnak, hiába tiltakozik. Mindenki többet tud és ért nála. A végén persze megváltja a világot. A különbséget leginkább az jelenti, hogy a végkifejletben nem állt vissza a régi rend, de még csak ép ésszel teljesen ideálisnak mondható szintézis sem vált valóra. A férfiak nagy része kihalt vagy éppen nemzőképtelen maradt, így a nők maradnak hatalmon, a férfiak azonban rosszabb helyzetbe kerülnek, mint a lányok valaha. Egy hímen többen is osztozkodnak és a terhesség divatossá válik, hála az új elnöknek. 

Attól eltekintve, hogy érdekes és mozgalmas olvasmány volt, néhány dolog így sem tetszett. Alapvetően felszínesnek éreztem a karaktereket, leginkább sablonokat láttam, főleg a női szereplők mögött, amit nem tudok nem sértésnek venni. Igazából itt tudom leginkább érezni, hogy a könyv nem ma született. A sztereotípiák kicsit erősebben élnek benne, mint mostanában.

Nincsenek megjegyzések:

Üzemeltető: Blogger.