Az első lépések a környezetbarát életmódhoz

Az internet olyan szinten tele van azzal, hogy hogyan lesz vége a világnak látható időn belül, hogy ezt a bevezetőt most kihagyom, nem taglalom, hogy miért fontos kicsit tudatosabban élnünk az életet. Sajnos sokan vannak, akik lusták, nem akarják feladni a kényelmes életmódjuk, vagy csak simán nem érdekli őket az emberiség és a világ jövője. Habár a legtöbbet a nagy hatalmak tehetnék a környezetszennyezés ellen, mi magánemberként is érhetünk el eredményeket. Sőt, néhány dolgot nem is olyan nehéz teljesíteni, időnként még spórolni is lehet vele!


1. Nézzük át a szemetesünk!

Nem kell szó szerint áttúrni a kukát a ház előtt, de nagyon sokat segíthet, ha tisztában vagy azzal, mit és mennyit dobsz ki. A cél, hogy a szemét mennyiségét minél jobban lecsökkentsük. Nehéz elérni a teljes ZeroWaste életmódot, de könnyedén közelebb kerülhetünk hozzá.

2. Cseréljük le az eldobható dolgokat állandóra

Elképesztően sok dolgot dobunk ki minden nap, és elég ha csak egy pillanatra tudatosan nézel körbe a környezetedben, hogy lásd mennyi minden végzi a szemetesben. És ez csak egy háztartás! Gondolj bele, hogy a te lakásod mellett mennyi van még az utcában, a városban, a világban, és nem csak ők termelnek irdatlan mennyiségű szemetet, hanem a különböző gyárak és cégek is. Pedig a sok eldobható dolog nagy részét könnyedén tudjuk helyettesíteni, sőt sokszor a pénztárcánknak is jobban megéri. Egy háztartásban sok dolgot le tudunk cserélni textilekre. Papírszalvéta helyett használhatunk anyagot, amit akár olcsón turkálókból szerezhetünk be. Az elhasználódott rongyok helyére kerülhetnek a régi, már nem használt ruháink. A vattakorongokat helyettesíthetjük bambuszból készült anyagkorongokra. Nők számára a tampon, betét helyett is van alternatív megoldás. Interneten több helyről rendelhetünk textilből készült betéteket, vagy az egészen újszerű Diva Cupot is.
Ezek mind lehet elsőre drágább kiadások, mintha vennénk egy pakk olcsó szalvétát, de számolhatunk, hogy az eldobható termékek milyen hamar érik be a többször használhatók árát.

3. Energiatakarékosság

Az energiatakarékossággal már mindenki találkozhatott gyerekkorában, hiszen nem csak környezetkímélésről van szó, hanem a saját (vagy szüleink) pénztárcájának kíméléséről is. Az energia ugyanis nem a semmiből terem és itthon csak nagyon kevés részét állítják elő megújuló energiával. Ha nem tartózkodsz egy helységben, feleslegesen ég a villany. A vizet is minek folyatni, ha nem csinálsz vele semmit és sokkal kevesebb is elég egy zuhanyzáshoz. A rezsid is kevesebb lesz, ha ezekre odafigyelsz és a Földnek is szívességet teszel. Ezt a tesztet kitöltve láthatod az ökológiai lábnyomod.


4. Gondolkozzunk vásárlás előtt

Talán ez az egyik legnehezebb pont, több okból is. Sokan szeretnek vásárolni, akár ruhát, akár cigarettát, akár egyéb függőségük enyhítéséért. Nem csoda, hogy boldogabbnak érezzük magunkat a pénzköltéstől, a média, a reklámok eléggé megdolgozott azért, hogy minél több forintot zsebeljen be tőlünk. Mindent megtesznek, hogy elhitessék velünk, szükségünk van egy új ruhája, egy új telefonra vagy igazából bármire. A Facebooknak köszönhetően már úgyis tudja az internet, hogy mi a szívünk leghőbb vágya. Nekünk az a dolgunk, hogy ügyesen próbáljuk ezt menedzselni és ignorálni. Az egyik legegyszerűbb módszer erre, hogy várjunk mielőtt megveszünk egy nem esszenciális dolgot. Így kiderül, hogy egy hónap múlva lesz-e rá igényed vagy megfeledkezel róla.

5. Kevesebb hús, több zöldség

Biztos sokaknak már a könyökén jönnek ki a vegánok, de nem mondanak nagy hülyeséget, mikor a kevesebb hús és állati származék fogyasztásra próbálják felhívni a figyelmet. Amellett, hogy milyen körülmények között képesek tartani az állatokat a nagyobb cégek, nem csak ezért érdemes odafigyelni az étrendünkre. A Föld nagy részét arra használják fel, hogy azokat az állatokat, amiket a mi etetésünkre tartanak, ellássák. Ez pedig hatalmas munka, a Föld számára is. Nem lehet olyan gyorsan reprodukálni egy marhát, mint amennyit mi megeszünk egy hét alatt. Ehelyett sokkal több zöldséget kéne ennünk és kevesebb húst, tojást, tejtermékeket. Az emberi test egészségéhez azonban mind ezek hozzájárulnak, tehát nem kell teljesen elhagyni, viszont ajánlott megtalálni az arany közép utat itt is, mint oly sok mindenben.

6. Készítsük el otthon

Amit csak lehet, célszerű otthon elkészíteni. Elsősorban a legegyszerűbb, ha kávét, teát szeretnél inni, vagy enni valamit, a legjobb, ha megtanulod, hogy tudod a saját konyhádban elkészíteni. Pénztakarékos és műanyagmentes megoldás tud lenni. A zöldségek, gyümölcsök terjesztése sajnos nem elérhető mindenki számára, panellakásokban elég nehezen tudnánk a saját almafánk gondozni, de az interneten így is találni pár megoldást. Ha elég eltökéltek vagyunk, megpróbálkozhatunk a balkonkertészettel, ha pedig kertünk van, akkor minél jobb, ha hasznos növényeket ültetünk el benne. Legrosszabb esetben még mindig vásárolhatunk a piacon, ahol természetes és egészséges termékeket találhatunk, ráadásul a pénzünkkel egy kisembert támogathatunk a nagy multik helyett.
Ami még mindenképp hasznos lehet, az egy házi komposztáló a kidobásra ítélt ételnek.

Ez csak néhány felszínes, egyszerű tipp, de jó alapot adhat az elinduláshoz mindenkinek. Az internet persze nem csak rossz, de pozitív dolgokkal is tele van. Könnyen találhatunk további jó tanácsokat és mintákat arra, hogyan redukálhatnánk a szemetesünk tartalmát a szükséges minimumra. 

We don't need a handful of people doing zero waste perfectly. We need millions of people doing it imperfectly.

Nincsenek megjegyzések:

Üzemeltető: Blogger.